SEO – Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

SEO, ingilizcesiyle Search Engine Optimization, yani Arama motoru optimizasyonu, Google, Yahoo ve MSN gibi arama motorlarında yapılan arama sonuçlarında sitenizin üst sıralara çıkmasını sağlamak için yapılan çalışmalardır. Bir SEO projesi egrafik tarafından aşağıdaki aşamalardan geçmektedir.

  • Sitenizin SEO amacının ve anahtar kelimelerin belirlenmesi (sitenizin hangi anahtar kelime aramalarında arama motorlarında üst sıraları hedeflediği ve hedeflemesi gerektiği)
  • Sitenizin arama motorlarındaki kayıt, endekslenme ve mevcut sıralaması
  • Siteiçi (On site) optimizasyon: html kodun kontrolü, anahtar kelimelerin sıklığı, iç bağlantıların durumu, vs.
  • Sitedışı (Off site): dikkatlice seçilecek benzer konudaki başka siteler tarafından link (bağlantı) sağlanması

Arama motoru optimizasyonu size ne kazandırır ?

Arama Motorları Optimizasyon süreci uygulanarak bir kurumun web sitesi ürünlerini kullanması gereken potansiyel müşteriye Google,MSN vb. belli başlı Arama Motorları ‘nda ilk önce ulaşırarak firmanızın en iyi şekilde reklamı yapılmış olunur.

Bir örnekle açıklamak gerekirse; arama motoru optimizasyonu tarafımızdan yapılan ve catering firması olarakmüşterilerine hizmet veren Also Catering işletmesi google a gönderilen  edirne catering  sorgusunda ilk sıralarda yer almaktadır.

Eski bir internet tarayıcısı kullandığınız için sitemizi düzgün görüntüleyemiyorsunuz. Sorunsuz bir internet deneyimi için Chrome veya Firefox gibi bir tarayıcı kullanmanızı öneririz.